Warto postawić na restrukturyzację i przygotowaną likwidację
Po zmianach w prawie upadłościowym i restrukturyzacyjnym wprowadzonych przed kilkoma laty oraz wyodrębnieniu dwóch ustaw – Prawa upadłościowego oraz Prawa restrukturyzacyjnego – regulujących tego rodzaju postępowania, zdecydowanie zmieniła się filizowania procedowania spraw dotyczących przedsiębiorców znajdujących się w stanie niewypłacalności bądź zagrożonych takim stanem. Ustawodawca wyraźnie preferuje restrukturyzację nad upadłością, wychodząc z założenia, że przedsiębiorstwo należy zawsze ratować, dając tym samym szansę na zachowanie jego działalności, a co za tym idzie także miejsc pracy.
Oczywiście istnieje wiele dróg do osiągnięcia tego celu – jednak w ostatnim roku przedsiębiorcy najczęściej decydują się na uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, wprowadzone do polskiego systemu prawa na mocy przepisów „tarczy antykryzysowej”. Warto jednak pamiętać, że wybór ten – pomimo, iż często najlepszy – nie jest jedynym. W czasie kryzysu warto rozważyć zwłaszcza przygotowaną likwidację przedsiębiorstwa.
Przedsiębiorcy szukają prostych rozwiązań
Dane gromadzone w Monitorze Sądowym i Gospodarczym – przeanalizowane niedawno przez Euler Hermes i opublikowane przez „Rzeczpospolitą” – pokazują, że w ostatnim czasie wśród rodzajów otwieranych postępowań restrukturyzacyjnych zdecydowanym liderem jest uproszczona restrukturyzacja. Jednocześnie tylko w pierwszym kwartale br. niewypłacalność wystąpiła w stosunku do 538 podmiotów, co stanowi o 105% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Najgorzej zaś pod tym względem sytuacja wygląda w sektorze usługowym, co oczywiście wynika z daleko idących ograniczeń w możliwości prowadzenia działalności biznesowej nałożonej właśnie na tego rodzaju branże.
Jak zostało już wspomniane większość z niewypłacalnych bądź zagrożonych niewypłacalnością firm wybiera uproszczoną procedurę restrukturyzacyjną, która w polskim systemie prawa zagościła w lipcu 2020 roku i zgodnie z założeniami ma obowiązywać do końca czerwca br., a więc jeszcze tylko przez kilka tygodni – choć należy pamiętać, że ustawodawca planuje reformę Prawa restrukturyzacyjnego zakładającą wprowadzenie na stałe rozwiązań znanych z uproszczonej restrukturyzacji.
Potrzebne analizy w celu określenia najlepszych rozwiązań
Nie ma wątpliwości, że w wielu – a może nawet w większości – przypadkach uproszczona restrukturyzacja jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Zwłaszcza wówczas, gdy istnieją widoki na szybkie zawarcie układu – w końcu ustawodawca nie zostawił zbyt wiele czasu na przeprowadzenie tej kluczowej w każdej restrukturyzacji czynności. Jednak nie oznacza to, że w każdej sytuacji warto korzystać właśnie z restrukturyzacji uproszczonej. Owszem, znaczące odformalizowanie tego rodzaju procedur stwarza unikatową w polskich warunkach prawnych szansę na oddłużenie firmy i umożliwienie kontynuowania działalności gospodarczej, jednak nie należy podejmować decyzji od obwieszczeniu o otwarciu uproszczonej restrukturyzacji.
Zawsze należy przeprowadzić stosowne analizy, dotyczące nie tylko kondycji przedsiębiorstwa, ale również innych możliwości jego oddłużenia – w tym w ramach innych typów postępowań restrukturyzacyjnych, czy procedury przygotowanej likwidacji („pre-pack”).
Zwłaszcza to ostatnie rozwiązanie może okazać się ciekawe. W końcu poprzez przygotowaną likwidację można sprzedać całość lub określoną część przedsiębiorstwa, a pozyskaną w ten sposób gotówką spłacić wierzycieli. Jednak w praktyce – pomimo tego, że procedura przygotowanej likwidacji została uregulowana w jedynie kilkunastu przepisach Prawa upadłościowego – skuteczne przeprowadzenie „pre-pack’u” nie jest proste i wymaga sporego doświadczenia. Jednak z drugiej strony procedura ta – pod warunkiem jej odpowiedniego wykorzystania – stwarza naprawdę spore szanse na szybkie oddłużenie przedsiębiorstwa, a tym samym na stosunkowo łatwy powrót do normalnego prowadzenia działalności gospodarczej. W końcu zaś – zwłaszcza w czasach kryzysu – jest to jedna z najważniejszych kwestii.
Zobacz więcej z kategorii: dla przedsiębiorców