Upadłość konsumencka, a właściwie postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, to stosunkowo nowa instytucja prawa upadłościowego, która stanowi rozwiązanie dla osób, które z różnych przyczyn popadły w kłopoty finansowe i nie mają realnych możliwości spłaty swoich zobowiązań. W istniejącym stanie prawnym upadłość konsumencka ma charakter głównie oddłużeniowy, tj. zmierzający do uwolnienia danej osoby od zadłużenia, którego i tak nie jest w stanie spłacić. Jest to wręcz zasadniczy cel tego postępowania, skoro w pewnych sytuacjach postępowanie może być prowadzone nawet pomimo braku majątku, a więc przy braku możliwości jakiegokolwiek zaspokojenia wierzycieli. Umorzenie zobowiązań staje się w takiej sytuacji jedynym uzasadnieniem dla takiego postępowania.
Postępowanie to mimo wyraźnie restrukturyzacyjnego charakteru, umiejscowione zostało w prawie upadłościowym, gdyż co również istotne jest również sposobem windykacji generalnej przez wierzycieli od niewypłacalnego konsumenta. Chodzi o to, aby doprowadzić do sprawiedliwego zaspokojenia roszczeń wierzycieli konsumenta w ramach jednego postępowania, zamiast indywidualnych postępowań sądowych i egzekucyjnych które same w sobie są kosztowne, czasochłonne i de facto „zjadają” majątek dłużnika. W postępowaniu upadłościowym zwanym potocznie upadłością konsumencką dochodzi bowiem do likwidacji całego lub części majątku konsumenta poprzez jego sprzedaż. Środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży przeznaczone są na zaspokojenie wierzycieli, którzy w określonym czasie zgłosili swoją wierzytelność do sędziego-komisarza.
Kiedy można skorzystać z możliwości oddłużenia?
Myślisz o upadłości konsumenckiej, ale przerażają Cię koszty pomocy prawnej? Zrób to sam – z pomocą naszego poradnika! Zawiera on gotowe wnioski o upadłość konsumencką oraz instrukcję krok po kroku. Sprawdź.
„Upadłość konsumencka – zrób to sam!” –
kliknij i odbierz 200 zł na zakup poradnika!
Jak już wyżej zostało wskazane, umorzenie całości lub części długów konsumenta, których nie jest i nie będzie w stagne spłacić jest zasadniczym celem postępowania w zakresie upadłości konsumenckiej i prowadzi do umorzenia zobowiązań, które powstały przed dniem ogłoszenia upadłości i nie zostały zapłacone w postępowaniu upadłościowym, czy też w wyniku realizacji planu spłaty (wyjątkowo możliwe jest to nawet bez plan spłaty). Tak daleko idące konsekwencje nie mogły zostać ustanowione bez żadnych warunków ponieważ mogłyby być nadużywane przez konsumentów.
W konsekwencji ustawodawca wprowadził zasadę, że oddala się wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Podobnie jeżeli w okresie dziesięciu lat od złożenia wniosku podejmował działania na szkodę swoich wierzycieli, w toku postępowania ukrywał majątek lub nie wykonywał innych obowiązków nie skorzysta z prawa do oddłużenia.
Kiedy następuje oddłużenie?
Jeżeli nie ma negatywnych przesłanek, sąd ogłosi upadłość konsumencką. Zasadniczym pytaniem jakie się pojawia jest kwestia w którym momencie nastąpi oddłużenie dłużnika. Wszystko zależy od stanu majątkowego dłużnika i możliwości realizacji planu spłaty. Jeżeli dłużnik posiada majątek, albo nawet nie posiada majątku, ale jest w stanie realizować plan spłaty, sąd wyznaczy syndyka, który sporządzi listę wierzytelności. Po jej zatwierdzeniu przez sędziego-komisarza, syndyk zlikwiduje majątek konsumenta i wykona plan podziału. Następnie sąd ustali plan spłaty, który będzie realizowany już przez samego dłużnika. Po wykonaniu planu spłaty nastąpi oddłużenie konsumenta.
W sytuacji, gdy dłużnik nie posiada majątku, ani nie jest w stanie wykonać planu spłaty, po sporządzeniu listy wierzytelności przez syndyka i jej zatwierdzeniu przez sędziego-komisarza sąd oddłuży konsumenta.
Podsumowanie
Upadłość konsumencka to instytucja, która pozwoli dłużnikom, którzy z nie swojej winy popadli w kłopoty finansowe i nie są w stanie spłacać swoich zobowiązań. Celem postępowania jest całkowite lub częściowe oddłużenie danego konsumenta. W toku postępowania dochodzi do likwidacji majątku danej osoby i przeznaczenia go na spłatę wierzycieli. Jeżeli dłużnik nie posiada majątku, możliwe jest prowadzenie postępowania wyłącznie w celu oddłużenia.
Zobacz więcej z kategorii: dla konsumentów