W momencie, gdy przedsiębiorca staje na granicy wypłacalności bez wątpienia rozpoczyna się bardzo trudny, o ile nie jeden z najtrudniejszych, momentów w jego działalności biznesowej. Nigdy jednak nie należy się poddawać, rozpoczynając zmaganie z zadłużeniem tak szybko, jak to tylko możliwe. Jedną z ciekawszych metod oddłużania firmy jest przygotowana likwidacja (pre-pack), w której dłużnik sprzedaje całość bądź odpowiednią część swojego przedsiębiorstwa, pozyskując w ten sposób środki na spłatę wierzycieli. W jaki sposób dochodzi do zawarcia tego rodzaju umowy sprzedaży? Jakie warunki muszą zostać tu spełnione?
Procedura pre-pack – w jaki sposób dochodzi do sprzedaży firmy?
Zgodnie z art. 56e ust. 1 Prawa upadłościowego, syndyk zawiera umowę sprzedaży na warunkach określonych w postanowieniu sądu o zatwierdzeniu warunków sprzedaży nie później niż w terminie trzydziestu dni od dnia stwierdzenia prawomocności tego postanowienia, chyba że zaakceptowane przez sąd warunki umowy przewidywały inny termin. O stwierdzeniu prawomocności postanowienia sądu o zatwierdzeniu warunków sprzedaży zawiadamia się syndyka oraz nabywcę.
W związku z tym trudno mieć wątpliwości, że na etapie zawierania umowy sprzedaży w ramach procedury przygotowanej likwidacji, kluczową rolę odgrywa syndyk masy upadłości. To on odpowiada za podpisanie samego kontraktu, a następnie za wydanie przedsiębiorstwa jego nabywcy. Jednocześnie – zwłaszcza w celu zabezpieczenia prawidłowego toku procedury oraz interesów jej uczestników – ustawodawca jednoznacznie określił termin, w którym umowa sprzedaży przedsiębiorstwa powinna zostać zawarta. Wynosi on trzydzieści dni, licząc od dnia, w którym postanowienie o zatwierdzeniu warunków sprzedaży stało się prawomocne.
Nie wolno zapominać, że po zatwierdzeniu warunków pre-pack’u przez sąd, strony mają niezwykle ograniczone możliwości negocjowania treści umowy. Po prostu musi ona ściśle odzwierciedlać warunki, które zostały wcześniej ustalone i zatwierdzone przez sąd upadłościowy na etapie rozpoznawania wniosku o pre-pack.
Warunki zawarcia umowy sprzedaży w przygotowanej likwidacji
Aby zawarcie przez syndyka wskazanej umowy było dopuszczalne konieczne jest spełnienie jeszcze jednego, niezwykle istotnego warunku. Otóż stosownie do art. 56e ust. 2 Prawa upadłościowego, zawarcie umowy sprzedaży może nastąpić wyłącznie po wpłaceniu przez nabywcę całej ceny do masy upadłości lub po wydaniu syndykowi ceny złożonej wcześniej do depozytu. Jest to warunek, bez spełnienia którego po prostu nie wolno podpisać umowy sprzedaży majątku przeznaczonego do przygotowanej likwidacji. Jeżeli zaś, wbrew wskazanym wymaganiom, taka umowa zostanie podpisana, to jej ważność staje pod dużym znakiem zapytania.
W ramach przygotowanej likwidacji nie wolno sprzedać przedsiębiorstwa „w ciemno”, nie mając pewności, że nabywca jest w stanie pokryć całą cenę sprzedaży. W końcu środki pozyskane ze sprzedaży mają zostać przeznaczone przede wszystkim na zaspokojenie wierzycieli zadłużonego przedsiębiorcy. Jeżeli więc okaże się, że nie zostaną one wpłacone, to podstawowy cel przygotowanej likwidacji – czyli sprawne oddłużenie wierzycieli w wyniku sprzedaży całości lub odpowiedniej części przedsiębiorstwa dłużnika – po prostu nie zostanie osiągnięty. Stąd najpierw nabywca wpłaca cenę, a dopiero później syndyk finalizuje kontrakt między nim a przedsiębiorcą.
Po co korzystać z przygotowanej likwidacji?
Analizując przepisy prawne dotyczące przygotowanej likwidacji można nabrać wątpliwości co do tego, czy w ogóle warto sięgać po pre-pack. Owszem, przeprowadzenie tej procedury wymaga określonej aktywności, jednak korzyści płynące z jej podjęcia znacznie przewyższają skalę wyzwań związanych z jej poprawnym poprowadzeniem. Przygotowana likwidacja to szansa na sprawne oddłużenie, które pozwala dłużnikowi – w określonych okolicznościach – zachować taką część majątku, która pozwoli mu na kontynuowanie działalności biznesowej.
Zobacz więcej z kategorii: Aktualności