Ogromna popularność uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego dowodzi podstawowej kwestii: przedsiębiorcy, którzy popadli w zadłużenie potrzebują przede wszystkim szybkich i sprawnych narzędzi rozwiązywania swoich problemów.
Uproszczona restrukturyzacja okazała się świetną odpowiedzią na te oczekiwania, a skoro problem zadłużenia nie dotyczy jedynie czasu pandemii, warto, aby model szybkiego oddłużenia pozostał z nami na stałe. Z kolei ten cel ma zostać zrealizowany w ramach uchwalonej już noweli Prawa restrukturyzacyjnego – stąd biorąc pod uwagę, że stosowana ustawa czeka jedynie na podpis Prezydenta, możemy bliżej przyjrzeć się rozwiązaniom, które z dużą dozą prawdopodobieństwa staną się obowiązującym prawem.
Zmiany w postępowaniu układowym
Zgodnie z ostatecznym kształtem przepisów – co nie jest zaskoczeniem, biorąc pod uwagę przebieg całego procesu legislacyjnego oraz regulacje „tarczy antykryzysowej” odnoszące się do uproszczonej restrukturyzacji – omawiane zmiany będą polegać na przemodelowaniu postępowania o zatwierdzeniu układu. Nie zmienią się jednak ogólne przesłanki jego otwarcia, a więc będzie ono dopuszczalne przede wszystkim wówczas, gdy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekroczy poziomu 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania nad układem.
Z punktu zaś doświadczeń ostatnich miesięcy jedną z najważniejszych zmian jest brak w nowych przepisach zasad dotyczących otwarcia postępowania – w przeciwieństwie do regulacji „tarczy antykryzysowej” obwieszczeniu podlegać będzie nie otwarcie postępowania (warunkowane m.in. zawarciem przez dłużnika umowy z doradcą restrukturyzacyjnym, który ma pełnić funkcję nadzorcy układu), ale ustalenie dnia układowego. Jednocześnie przeprowadzenie obwieszczenia będzie mogło nastąpić po spełnieniu szczegółowych przesłanek.
Obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego
Nowelizacja stanowi, że do przedmiotowego obwieszczenia będzie mogło dojść po sporządzeniu spisu wierzytelności, spisu wierzytelności spornych oraz wstępnego planu restrukturyzacyjnego. Aczkolwiek należy pamiętać, że ustawodawca wprowadził od tej zasady istotny wyjątek. Otóż obwieszczenie o ustaleniu dnia układowego będzie niedopuszczalne wówczas, jeżeli w ciągu ostatnich dziesięciu lat dłużnik prowadził postępowanie o zatwierdzenie układu, w którym dokonano obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego, albo w ciągu ostatnich dziesięciu lat umorzono postępowanie restrukturyzacyjne prowadzone wobec dłużnika – z wyjątkiem jednak sytuacji, gdy umorzenie postępowania restrukturyzacyjnego nastąpiło za zgodą rady wierzycieli.
W przypadku, gdy okaże się, że w danej sprawie występują te okoliczności, nadzorca układu odmówi obwieszczenia – przy czym będzie musiał uzasadnić tę czynność. Tym samym – w terminie tygodnia od doręczenia odmowy wraz z uzasadnieniem – dłużnik zyska prawo zaskarżenia odmowy do sądu restrukturyzacyjnego. Oczywiście skarga powinna czynić zadość wszystkim wymogom pisma procesowego, poza tym będzie wnoszona za pośrednictwem nadzorcy układu. Ten zaś będzie mógł ją w całości uwzględnić – jeżeli jednak nie zdecyduje się na ten krok, będzie zobowiązany przekazać ją do sądu restrukturyzacyjnego. Sąd zaś – pod warunkiem, że skarga nie będzie zawierać żadnych braków formalnych – rozpatrzy ją w ciągu tygodnia.
Tymczasem w przypadku, gdy dojdzie do obwieszczenia o ustaleniu dnia układowego, od tego momentu zacznie biec dla dłużnika czteromiesięczny termin na złożenie do sądu wniosku o zatwierdzenie układu. Przekroczenie tego terminu będzie wiązać się z wygaśnięciem skutków dokonanego obwieszczenia. To z kolei oznacza, że – analogicznie do uproszczonej restrukturyzacji – w znowelizowanej wersji postępowania o zatwierdzenie układu również liczyć będzie się przede wszystkim sprawność procedowania oraz doświadczenie i wiedza potrzebna do właściwego przygotowania stosownych dokumentów. W końcu korzystne przepisy to nie wszystko – potrzeba się jeszcze umiejętności ich wykorzystania w realiach, w których znalazł się dany przedsiębiorca.
Zobacz więcej z kategorii: aktualności/news