Agrobiznes bez wątpienia jest jednym z kluczowych sektorów gospodarki – zwłaszcza teraz, gdy zmiany geopolityczne w naszym regionie wywołane przez wojnę w Ukrainie powodują spore zmiany w zakresie produkcji rolnej i zwierzęcej. Niestety, nie wszystkie są pozytywne, wystarczy wspomnieć tu o sytuacji na rynku zbóż. Nie zmienia to faktu, że rolnicy powinni stale się rozwijać. Bez tego – podobnie, jak wszyscy inni przedsiębiorcy – szybko stracą konkurencyjność nie tylko w kraju, ale również za granicą. Dlatego tak ważne jest rozsądne korzystanie ze środków pomocowych.
Na co więc rolnicy mogą liczyć w najbliższym czasie?
Dopłaty bezpośrednie 2023 i inne mechanizmy
Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 obejmuje przeszło 25 mld euro. Są to większości środki unijne, które Polska będzie mogła rozdysponować na rzecz rolników w trwającej perspektywie finansowej. W praktyce zakończy się ona prawdopodobnie w roku 2027. Co prawda przepisy mające wdrażać ten plan ciągle są procedowane, jednak można powiedzieć, że najpewniej zostanie on podzielony na dwa filary. W ramach pierwszego z nich – wartego ponad 11 mld euro – zostaną rozdysponowane dopłaty bezpośrednie, płatności do tytoniu oraz płatności podstawowe. Poza tym w pierwszym filarze ma zostać uruchomiony program pomocy dla sektora owoców i warzyw oraz dla zajmujących się pszczelarstwem. W drugim filarze zaplanowano m.in. wsparcie na rozwój małych gospodarstw i młodych rolników.
Analizując całość Planu Strategicznego trzeba uznać, że przed rolnikami pojawią się naprawdę szerokie możliwości pozyskania środków na różnorodne aspekty ich działalności. Produkcja zwierzęca i roślinna; inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń; poprawa efektywności energetycznej budynków oraz korzystanie z technologii OZE; zapobieganie szerzeniu się ASF; inwestycje mające na celu zwiększenie poziomu ochrony środowiska i klimatu – to tylko najważniejsze z kategorii działań, na które rolnicy będą mogli zyskać spore środki. W ramach Planu Strategicznego zakłada się również dofinansowanie funduszy wzajemnościowych – co jest nowym rozwiązaniem – oraz kontynuację programu dopłat do składek ubezpieczenia zwierząt gospodarskich. W każdym razie w najbliższych latach rolnicy będą mieć w czym wybierać, jak chodzi o programy wsparcia.
Restrukturyzacja małych gospodarstw 2023 – o czym warto pamiętać?
Tak, jak dotychczas zdecydowana większość środków unijnych dla rolnictwa będzie dystrybuowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dlatego warto na bieżąco śledzić informacje publikowane przez Agencję, w których podaje się kalendarz składania wniosków na poszczególne rodzaje pomocy. Przykładowo w najbliższym czasie – a mówiąc dokładnie do 28 lutego – można składać wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Choć w tym przypadku wnioski należy składać w urzędach gmin i miast, dołączając do nich faktury VAT za zakup paliwa w okresie od 1 sierpnia 2022 roku do 31 stycznia 2023 roku.
Warto podkreślić także, że Agencja uruchomiła dodatkowe środki w ramach akcji kredytowej oraz dopłat do oprocentowanych kredytów. Wnioski w tym zakresie składa się w bankach współpracujących z ARiMR, a pozyskane fundusze mogą zostać przeznaczone na przetwórstwo produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków oraz na zakup akcji lub udziałów; zakup użytków rolnych; inwestycje w rolnictwie i rybactwie śródlądowym.
Niestety nie wiadomo jeszcze jaki los w bieżącym roku spotka program restrukturyzacji małych gospodarstw. Wiele wskazuje na to, że w tym roku nie zostanie on uruchomiony, a przynajmniej nie stanie się to w najbliższych miesiącach. Dlatego rolnicy, którzy mieli zamiar skorzystać akurat z tego programu powinni zacząć rozglądać się za alternatywą. Możliwości jest sporo, przy czym zawsze należy dobrać je sytuacji konkretnego gospodarstwa. Korzystanie z jakichkolwiek środków „w ciemno”, bez wcześniejszych, pogłębionych analiz nie jest dobrym pomysłem i może doprowadzić do poważnych problemów.
Zobacz więcej z kategorii: dla rolników