Inflacja i wysokie stopy procentowe to dwa podstawowe czynniki powodujące znaczne trudności ze spłatą kredytów. Jednym z rozwiązań jest skorzystanie z wakacji kredytowych, które zostały zagwarantowane przez ustawodawcę. Okazuje się, że z tego mechanizmu coraz chętniej korzystają kredytobiorcy.
Trzeba przy tym pamiętać, że wakacje kredytowe pozwalają na chwilowy oddech od spłaty, ale nie rozwiązują problemu zadłużenia. Jeżeli pojawiają się perturbacje z jego bieżącym regulowaniem, to należy skorzystać z bardziej zaawansowanych środków, jak chociażby upadłość konsumencka.
Myślisz o upadłości konsumenckiej, ale przerażają Cię koszty pomocy prawnej? Zrób to sam – z pomocą naszego poradnika! Zawiera on gotowe wnioski o upadłość konsumencką oraz instrukcję krok po kroku. Sprawdź.
„Upadłość konsumencka – zrób to sam!” –
kliknij i odbierz 200 zł na zakup poradnika!
Dlaczego kredyty są drogie?
Na początek warto zadać sobie podstawowe pytanie: dlaczego kredyty są obecnie tak drogie? Odpowiedź sprowadza się do ustalenia, jakie znaczenie dla wysokości rat kredytowych mają stopy procentowe ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej działającej przy Narodowym Banku Polskim. Otóż poziom stóp procentowych bierze się pod uwagę przy ustalaniu stawki WIBOR. Można wręcz powiedzieć, że podniesienie stóp przez Radę Polityki Pieniężnej wręcz automatycznie powoduje wzrost WIBOR-u. Efekt tych zmian dostrzega praktycznie każdy kredytobiorca na swoim koncie, z którego musi wyasygnować większą sumę pieniędzy na spłatę zobowiązania wobec banku.
Oczywiście kredyty znacząco różnią się pomiędzy sobą, a różnice te przejawiają się także w sposobie ustalania kosztów takiej pożyczki. Jednak wskazany powyżej mechanizm znajduje zastosowanie najczęściej przede wszystkim do kredytów hipotecznych. Te zaś są zabezpieczone na nieruchomościach – przykładowo na mieszkaniach bądź domach – a tym samym trudności z ich spłatą mogą przełożyć się na poważniejsze problemy kredytobiorców, w tym nawet na utratę nieruchomości mieszkaniowej.
Wakacje kredytowe – ile miesięcy można nie spłacać zobowiązania?
W tej perspektywie trudno dziwić się, że wakacje kredytowe spotykają się z dużym zainteresowaniem. Biuro Informacji Kredytowej podało, że w sierpniu – a więc w drugim pełnym miesięcy funkcjonowania „ustawowych” wakacji kredytowych – program ten objął 52,3 proc. kredytów mieszkaniowych. Przy czym, gdyby brać pod uwagę wartość kredytów uprawnionych do skorzystania z wakacji, liczba ta wynosi 65,5 proc. Najczęściej o wakacje kredytowe wnioskują osoby młode, mieszczące się w przedziale wieku pomiędzy 25 a 34 lat.
Wakacje kredytowe mogą okazać się o tyle dobrym rozwiązaniem, że pozwalają na oszczędność w spłacie przez stosunkowo długi okres czasu. Pomiędzy 1 sierpnia a 31 grudnia br. można zawiesić spłatę w sumie czterech miesięcznych rat. Natomiast w roku 2023 będzie można zawiesić jedną spłatę w każdym kwartale. Jednocześnie należy pamiętać, że wakacje kredytowe oznaczają zwolnienie z obowiązku płatności raty kredytowej oraz odsetkowej kredytu. Ale kredytobiorca musi ponosić koszty ubezpieczenia kredytu.
Wakacje kredytowe 2022 – warunki, jakie trzeba spełnić
„Ustawowe” wakacje kredytowe przysługują posiadaczom mieszkaniowych kredytów hipotecznych. Aby sięgnąć po ten mechanizm, należy złożyć wniosek do kredytodawcy – można to uczynić tradycyjnie lub elektronicznie. Kluczowym elementem wniosku jest określenie okresu zawieszenia spłaty, o który ubiega się kredytobiorca, oraz oświadczenie o tym, że wniosek dotyczy nieruchomości wykorzystywanej na własne cele mieszkaniowe. Nie należy zapominać także o prawidłowym wypełnieniu danych formalnych, dotyczących kredytobiorcy i kredytodawcy.
Wakacje kredytowe wprowadzone przez ustawodawcę jako element walki z wysoką inflacją trzeba odróżnić od podobnych mechanizmów zawartych w ofertach banków. Praktycznie każdy kredytodawca daje swoim klientom możliwość ubiegania się o zawieszenie okresów spłat kredytu. W tych przypadkach decydują warunki ustalone przez bank. Natomiast wówczas, gdy sytuacja finansowa kredytobiorcy jest taka, że utracił on wypłacalność, trzeba pomyśleć o bardziej zaawansowanych rozwiązaniach. Przeważnie sięga się po upadłość konsumencką, choć nie jest to jedyne wyjście z kryzysu zadłużenia.
Zobacz więcej z kategorii: dla konsumentów