Co rusz w mediach pojawiają się informacje o likwidacji kolejnych lokali gastronomicznych – nawet tych z wieloletnią historią. Przyczyny takiego stanu rzeczy pojawiają się ciągle te same: dramatycznie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Czy branżę gastronomiczną czeka zapaść? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi, jednak bliższa analiza sytuacji pozwala dostrzec możliwości przetrwania trudnego czasu.
Dlatego, chociaż w najbliższych miesiącach trudno spodziewać się radykalnych spadków kosztów prowadzenia biznesu, to trudno z góry zakładać konieczność masowej upadłości restauracji. Także tu sprawdza się zasada: każdy biznes warto ratować. Jak to zrobić?
Co dalej z gastronomią? Trudno o optymizm
Gastronomia należy do branży energochłonnej – nie da się prowadzić działalności w tym sektorze nie używając gazu i prądu, do tego w oczywisty sposób niezbędne jest korzystanie z żywności. Gdy doliczymy do tego dużą presję na wzrost wynagrodzeń oraz powodowaną inflacją konieczność oszczędzania – która w wielu gospodarstwach domowych wiążę się z rezygnacją z wizyt w restauracjach – mamy gotowy przepis na poważny kryzys.
W kontekście tego rodzaju analiz warto pamiętać o tym, że gastronomia jest jedną z najbardziej dotkniętych branż przez pandemię COVID-19. Wspólnym mianownikiem kolejnych lockdownów było zamknięcie restauracji, a różnego rodzaju „tarcze kryzysowe” co najwyżej pozwalały na złagodzenie negatywnych skutków zakazu normalnego prowadzenia działalności.
Tym samym od blisko trzech lat kumulacja czynników negatywnie wpływających na gastronomię jest bardzo duża. Jasne jest, że od roku ich głównym źródłem jest wojna w Ukrainie. Tu z kolei nie zanosi się na zakończenie działań zbrojnych w bliskiej przyszłości, a co za tym idzie trzeba spodziewać się utrzymania sankcji, które w dużym stopniu wpływają na aktualną sytuację gospodarczą.
Jak uratować restaurację?
Zawsze, kiedy przedsiębiorca musi mierzyć się z kryzysem nadciągającym z zewnątrz trudno o jakieś proste recepty. Niestety czynniki, które wskazano powyżej są przykładem właśnie takich problemów, których źródło nie bije w samym przedsiębiorstwie ale poza nim. W końcu żaden restaurator nie ma wpływu na ceny energii, żywności bądź na politykę sankcyjną wobec Federacji Rosyjskiej. Nie oznacza to jednak, że nie można zrobić nic. Prowadzący biznes w branży gastronomicznej powinni przygotować mechanizmy obronne, które pozwolą im przetrwać trudny czas.
Jak zawsze liczy się kreatywność, intuicja biznesowa, pomysłowość, zdolność do rozsądnego ryzyka oraz szybkie diagnozowanie pojawiających się problemów. Ogromne znaczenie może mieć skorzystanie z pomocy osób od lat zajmujących się z powodzeniem wyprowadzaniem firm z kryzysów. Ich wiedza oraz zdobyte doświadczenie mogą okazać się wręcz bezcenne, aby przejść suchą stopą przez naprawdę trudny czas. Tym bardziej, że zawsze strategia ochrony firmy przez kryzysem gospodarczym musi być ściśle zindywidualizowana. Jakieś ogólne rozwiązania rzadko kiedy przynoszą spodziewane rezultaty. Dla jednych świetną opcją będzie rozwój działalności i dywersyfikacja źródeł dochodów, dla innych zaś korzystniejszym rozwiązaniem będzie raczej skoncentrowanie się na istniejącym biznesie.
Jak uniknąć upadłości? Zastosować restrukturyzację
Zawsze ostrożnie należy podchodzić do zaciągania nowych zobowiązań, np. kredytowych. Co prawda nierzadko ruch ten wydaje się jedyną opcją na uniknięcie likwidacji działalności, ale nie wolno zapominać, że konieczność spłaty kredytu bądź pożyczki może wygenerować takie trudności, które bardzo szybko doprowadzą do upadłości. Jedynie od jednej reguły praktycznie nie ma wyjątków: zanim ogłosimy upadłość warto spróbować restrukturyzacji.
Postępowanie restrukturyzacyjne zostało stworzone specjalnie dla przedsiębiorców znajdujących się w stanie zagrożenia niewypłacalnością, można z niego skorzystać nawet wtedy, gdy niewypłacalność stała się faktem. Cel restrukturyzacji jest prosty: uratowanie przedsiębiorstwa przed upadkiem i spłata wierzycieli. Natomiast wszystkie instrumenty Prawa restrukturyzacyjnego zostały podporządkowane osiągnięciu właśnie tego celu, co czyni postępowanie restrukturyzacyjnego najlepszą opcją na czasy kryzysu zadłużenia.
Zobacz więcej z kategorii: Aktualności