Rynek będzie potrzebował doradców restrukturyzacyjnych
Spodziewana fala restrukturyzacji i upadłości może oznaczać, że wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów od tego rodzaju postępowań – a zwłaszcza na doradców restrukturyzacyjnych, posiadających uprawnienia do pełnienia kluczowych funkcji w ramach tychże procedur. To z kolei otwiera kilka, niezwykle istotnych zarówno dla przedsiębiorców, jak i ich wierzycieli, pytań. Przede wszystkim kim są doradcy restrukturyzacyjni i jakie muszą spełniać warunki, aby zasłużyć na to miano? Poza tym warto zastanowić się, w jaki sposób doradcy mogą pomóc w aktualnej sytuacji. Tu zaś na pierwszy plan wysuwa się przede wszystkim uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne, które obecnie wydaje się podstawowym środkiem pomocy przedsiębiorcom w trudnej sytuacji. Jednocześnie model tego postępowania skonstruowany został w taki sposób, że od prawidłowego i profesjonalnego działania doradcy w dużej mierze zależy jego powodzenie – a w istocie dla wielu prowadzących własny biznes może ono pełnić rolę „ostatniej deski ratunku”.
Kompetencje i doświadczenie gwarancją sukcesu
Ustawa regulująca zasady funkcjonowania doradców restrukturyzacyjnych ma już przeszło trzynaście lat. Oczywiście przez ten okres – co w polskich realiach nie jest niczym nadzwyczajnym – była wielokrotnie nowelizowana, ostatnio chociażby w zakresie wprowadzenia tytułu kwalifikowanego doradcy restrukturyzacyjnego. W każdym razie, aby zostać doradcą restrukturyzacyjnym konieczne jest zdobycie licencji – dopiero to otwiera możliwość pełnienia roli syndyka w postępowaniu upadłościowym, zarządcy egzekucji przez zarząd przymusowy oraz doradztwa w zakresie restrukturyzacji. Oczywiście posiadanie tejże licencji jest także warunkiem sine qua non pełnienie wielu funkcji w ramach samego postępowania restrukturyzacyjnego.
Spośród warunków, jakie należy spełnić, aby uzyskać licencję doradcy restrukturyzacyjnego należy wymienić przede wszystkim ukończenie wyższych studiów (ustawodawca nie sprecyzował w ramach jakiego kierunku), posiadane co najmniej trzyletniego doświadczenia w zarządzie przedsiębiorstwem bądź majątkiem upadłego oraz zdanie specjalnego egzaminu, organizowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Oczywiście czynniki te mają służyć przede wszystkim zapewnieniu pełnego profesjonalizmu usług świadczonych przez doradców – co w sytuacji obecnego kryzysu i wprowadzanych w związku z nim rozwiązań legislacyjnych jest szczególnie ważne. Dobrą ilustracją jest tu uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne.
Niewykorzystane okazje zawsze się mszczą – także w biznesie
Nawet pobieżne zapoznanie się z przepisami „tarczy antykryzysowej 4.0.” jasno pokazuje, że doradca restrukturyzacyjny pełni kluczową rolę w uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym. Przede wszystkim ma on obowiązek przygotowania – kluczowego dokumentu dla dłużnika i wierzycieli – propozycji układowych oraz nadzorować ich wykonanie. Samo zaś zawarcie przez dłużnika umowy z doradcą restrukturyzacyjnym jest warunkiem, od którego ustawodawca uzależnił możliwość rozpoczęcia uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego.
Dokonując wyboru doradcy restrukturyzacyjnego w perspektywie chęci rozpoczęcia tegoż postępowania należy pamiętać, że zgodnie z „tarczą 4.0.” można je przeprowadzić tylko raz. Z tego względu fiasko uproszczonej restrukturyzacji oznacza albo konieczność rozpoczęcia któregoś z tradycyjnych postępowań restrukturyzacyjnych, albo próbę „dogadania się” z wierzycielami poza trybem tego rodzaju spraw. Oczywiście brak rozwiązania problemów ekonomicznych zawsze stawia przed przedsiębiorcą realną groźbę upadłości. Z tych względów warto dołożyć starań gwarantujących wybór doradcy, który posiada wiedzę i doświadczenie potrzebne do znalezienia najlepszych sposobów rozwiązania trudności, w jakich znalazł się prowadzący własny biznes. Bez tego może okazać się, że uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne stanie się niewykorzystaną okazją do przetrwania trudnego czasu kryzysu.
Zobacz więcej z kategorii: dla przedsiębiorców