Chyba nie ma przedsiębiorcy, który w jakiś sposób nie byłby zadłużony. I w realiach prowadzenia działalności gospodarczej nie jest to nic nadzwyczajnego – zwłaszcza jak chodzi o kredyty czy leasing. Zadłużenie jest normalnym elementem prowadzenia biznesu. Problemem staje się dopiero wówczas, gdy tracimy możliwość regulowania należności. Co wówczas zrobić? Jak rozwiązać problemy z zadłużeniem?
Ile wynosi zadłużenie firm w Polsce?
Poziom zadłużenia firm w Polsce z pewnością może być mierzony na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest zadłużenie kredytowe, a więc to, które prowadzący własną działalność gospodarczą posiadają przede wszystkim w stosunku do banków. W tym obszarze ostatnio sytuacja nieco się poprawiła. Zgodnie z danymi Narodowego Banku Polskiego zadłużenie kredytowe przedsiębiorstw działających w Polsce na koniec 2023 roku było niższe niż rok wcześniej. Jednocześnie aktualnie notuje się pewien wzrost popytu na kredyty mające finansować potrzeby przedsiębiorców.
Oczywiście zadłużenie wobec banków to nie wszystko. Często nie jest to nawet najistotniejszy komponent struktury zadłużenia firmy. Gdy przyglądniemy się wynikom badań ilustrujących to, ile dłużni są polscy przedsiębiorcy łatwo zrozumiemy z jak poważnym wyzwaniem nieraz muszą mierzyć się, aby zachować wypłacalność. Ciekawym przykładem mogą tu być analizy przeprowadzone przez TGM Research w ramach badania „Przeterminowanie faktur w polskich przedsiębiorstwach”. Ich wyniki wskazują, że średnie zadłużenie przedsiębiorców wynosi 36,4 tys. złotych, a ogólnie zaległości finansowe firm funkcjonujących nad Wisłą wynoszą aż 9,6 mld złotych.
Pomoc w spłacie długów – jak wyjść z zadłużenia?
Bez względu na to z jak dużym zadłużeniem mamy do czynienia w przypadku konkretnego przedsiębiorcy, zawsze kluczową kwestią pozostaje jego odpowiednia obsługa. Nawet największe zadłużenie nie musi oznaczać problemów, jeżeli jest na bieżąco regulowane, przy braku symptomów świadczących o tym, że przedsiębiorca może utracić możliwość bieżącej obsługi tegoż zadłużenia. Jeżeli zaś takie symptomy zaczynają się pojawiać, należy od razu działać, wdrażając odpowiednie działania naprawcze. Bez tego firma może popaść w niewypłacalność szybciej niż mogłoby się wydawać.
Pierwszym krokiem na drodze powrotu do płynności finansowej jest opracowanie planu naprawczego. Trzeba ustalić, jakie są przyczyny zadłużenia oraz jaka jest jego struktura, a także jakie są realne szanse na spłatę wierzycieli. Dopiero po wykonaniu tej pracy możliwe jest wybranie najlepszej ścieżki oddłużenia. Prawie zawsze dokładne rozwiązanie wybiera się spośród: ogólnych metod wynikających z przepisów prawa; restrukturyzacji; upadłości. Aczkolwiek ogłoszenie upadłości zawsze należy postrzegać jako ostateczność i nigdy nie powinno się po nią sięgać zbyt pochopnie.
Zadłużenie firmy – co zrobić?
Podstawową metodą oddłużania firm jest ich restrukturyzacja, czyli przeprowadzenie jednego z czterech postępowań restrukturyzacyjnych unormowanych w ustawie Prawo restrukturyzacyjne. Dobrze przeprowadzona procedura restrukturyzacji, poprzedzona solidnymi analizami i przygotowaniami to szanse na realne oddłużenie firmy w stosunkowo krótkim czasie. Jednak nie oznacza to, że wszczęcie postępowania restrukturyzacyjnego pozostaje jedyną możliwością zadłużonego przedsiębiorcy. Może on sięgnąć chociażby po przygotowaną likwidację (pre-pack), w której za cenę sprzedaży swojego majątku pozyskuje się środki potrzebne do uregulowania należności wobec wierzycieli.
Co niezwykle istotne: pre-pack nie musi oznaczać sprzedaży całego przedsiębiorstwa dłużnika. Równie dobrze rozwiązanie to może objąć jedynie jego część. Byleby majątek przeznaczony do sprzedaży w ramach przygotowanej likwidacji stanowił znaczną lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Chodzi tu o to, aby z jednej strony uzyskać odpowiednie spore środki pieniężne ze sprzedaży, z drugiej zaś, aby nabywca majątku przeznaczonego do pre-pack’u pozwalał nabywcy na stosunkowo łatwe rozpoczęcie prowadzenia własnego biznesu. Zawsze więc przed rozpoczęciem przygotowanej likwidacji dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług zawodowego prawnika, specjalizującego się w tym postępowaniu.
Zobacz więcej z kategorii: Aktualności