Inwestycje w nieruchomości w czasach kryzysu – to temat, który interesuje coraz więcej osób. W dobie wysokiej inflacji o ulokowaniu kapitału w ten sposób myślą już nie tylko inwestorzy, ale też osoby, które po prostu nie widzą dalszego sensu w kumulowaniu gotówki na koncie.
Czy warto kupić mieszkanie w 2023? W co inwestować w 2023 r. i czy mieszkanie to na pewno dobry pomysł? Sprawdźmy.
Wolisz oglądać niż czytać? Obejrzyj nasze video o inwestowaniu w nieruchomości!
Inwestycje w nieruchomości 2023 r. a sytuacja na rynku
2023 r. przyniósł znaczne ochłodzenie na rynku nieruchomości. W związku ze wzrostem stóp procentowych zwykli Kowalscy przestali kupować, deweloperzy natomiast – wstrzymali inwestycje. Przyczynił się do tego również wzrost cen materiałów budowlanych (nawet o 30%!).
Czy to oznacza, że nie warto inwestować w nieruchomości w 2023 r.? Nie, choć za ryzykowne należy uznać popularne w poprzednich latach praktyki w ramach house flippingu, czyli zakupu mieszkania do remontu i sprzedaży po remoncie w znacznie wyższej cenie. Wynika to oczywiście z faktu, że popyt na zakup mieszkań spadł.
Trzeba jednak pamiętać, że w czasach kryzysu… jedni biednieją, inni się bogacą. Polacy, którzy z powodu braku zdolności kredytowej nie mogą pozwolić sobie na zakup własnego M, muszą przecież gdzieś mieszkać. Najpewniej – wynajmą. A aby wynająć, muszą mieć od kogo. Rosnące ceny najmu w połączeniu z coraz szerszą ofertą mieszkań na sprzedaż (brak popytu!), może stanowić dobrą okazję do wzbogacenia się.
Kto powinien inwestować w nieruchomości w 2023 r.?
Inwestycja w nieruchomości, gdy kredyty mieszkaniowe są po prostu drogie, to propozycja przede wszystkim dla osób, które dysponują gotówką. Przy inflacji 16,2% (oficjalny stan na marzec 2023 r., choć wielu analityków wskazuje, że realnie inflacja przekroczyła już 20%), trzymanie środków na koncie powoduje wyłącznie straty. Oczywiście inwestycja w nieruchomości również nie jest pewna (pewnych inwestycji nie ma!), ale z dużym prawdopodobieństwem możemy założyć, że w perspektywie najbliższych lat ceny nieruchomości będą mimo wszystko rosły. Dlaczego?
- wymusi to wzrost cen materiałów budowlanych,
- zapowiedziane przez rząd programy, jak kredyt na 2%, w błyskawicznym tempie mogą spowodować wzrost popytu,
- po okresie zastoju na rynku deweloperzy podniosą ceny, co wpłynie na wzrosty również na rynku wtórnym.
Przede wszystkim jednak rozwiązaniem na obecne czasy, gdy sprzedaż mieszkania inwestycyjnego byłaby trudna, jest wspomniany już wynajem, zwłaszcza długoterminowy. Wzrost cen najmu w Polsce w 2023 r. wyniósł blisko 30%. Warto przy tym dodać, że wielu analityków informuje, że Polska zdecydowanie zmierza w stronę zachodniego modelu, w którym to wynajem, a nie własność, jest formą przeważającą.
Trzeba jednak pamiętać, że zakup mieszkania inwestycyjnego to dużo większe wyzwanie niż zakup dla siebie. Kluczowy wpływ na to, czy mieszkanie się wynajmie (i za ile!) mają czynniki takie jak m.in. lokalizacja, stan mieszkania, czy nawet jego wielkość – nie jest tajemnicą, że znacznie łatwiej wynająć mieszkania mniejsze. Trzeba też pamiętać, że wynajem nie do końca stanowi dochód wyłącznie pasywny. O mieszkanie trzeba dbać, a lokatorzy mogą generować liczne problemy, z którymi będzie musiał zmierzyć się właściciel. Każdy, kto kiedykolwiek wynajmował, potwierdzi, że wcale nie jest to łatwy biznes.
Czy warto więc inwestować w nieruchomości w 2023 r.?
Temat inwestycji w nieruchomości jest bardzo złożony, a coś takiego jak pewna inwestycja, po prostu nie istnieje – bez względu na to, co czasem twierdzą internetowi eksperci. Ryzyko zawsze istnieje i to od inwestora zależy, czy chce je podjąć.
Nie da się ukryć, że obecnie rynek nieruchomości w Polsce przechodzi ogromne zmiany. Zmierzamy w stronę, gdy wynajem, a nie własność staje się modelem dominującym, na popyt na rynku najmu wpływają również uchodźcy z Ukrainy, a równocześnie istnieją solidne podstawy, aby sądzić, że również i ceny potencjalnej sprzedaży w przyszłości będą rosnąć. Nadal jednak istnieje ryzyko. Ostatnie lata, w tym zwłaszcza wybuch pandemii i rosyjska agresja na Ukrainę pokazały, że świat może zmienić się niemal z dnia na dzień.
Pewne jest jednak, że inwestycja w nieruchomości, to ochrona kapitału przed inflacją. Jeśli w obecnej chwili jest to dla nas priorytetem, na pewno warto rozważyć inwestycję w mieszkanie – najlepiej łatwe do wynajęcia, czyli niewielkie, w dobrej lokalizacji i odpowiednim stanie technicznym.
Rozważasz inwestycję w nieruchomości? Skontaktuj się z nami
Ten artykuł to zbiór wartościowych, ale ogólnych informacji. Jeśli potrzebujesz spersonalizowanego doradztwa i chcesz mieć pewność, że ulokujesz swój kapitał możliwie bezpiecznie – skontaktuj się z nami. Nasi eksperci od lat wspierają inwestorów nieruchomościowych, z którymi zrealizowaliśmy setki projektów. Możemy pomóc również Tobie. Czekamy na Twój kontakt.
+ 22 11 99 047
biuro@kwiatkowskilegal.pl